FiSRAn syyskokous ja uusi hallitus

8.12.2023 klo 15.50 - Heikki Mehtänen

Yhdistyksen menneen toimintavuoden syyskokous pidettiin 26.11. ja tulevan vuoden toimintasuunnitelma sekä talousarvio käytiin läpi. Vuoden 2024 aikana yhdistys pyrkii toiminnassa olevien aktiivien vähenemisen ja viime vuosien COVID-19-kriisin aiheuttaman räjähdysmäisen epäorgaanisen kasvun aiheuttaman väsymyksen takia keskittämään toimintaansa järjestämisen laatuun määrän sijaan. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että yhdistys pyrkii järjestämään vain yhden SM-arvonimeen johtavan kilpailun/sarjan, suomen simuskenen kruunujalokiven, Digital Racing eSM:n. Hakemukset AKK:lle ja SEUL:lle on jo toimitettu, ja päätösten tultua, niistä tiedotetaan myös yhdistyksen jäsenille tavanomaisia reittejä pitkin. Lisäksi alkuvuodesta 2024 yhdistys järjestää perinteisen Rengas Turku 24h -tapahtuman Salossa, Astrum Areenalla. Yhdistys on avoin myös muille tapahtumille, mutta tulevana vuonna halutaan pitää tehdyissä tapahtumissa korkea laatu, jonka takia emme sitoudu ainakaan tässä vaiheessa useampiin tapahtumiin.

Syyskokouksessa myös yhdistyksen jäsenistö sekä vuoden 2023 hallitus olivat yksimielisiä siitä, että byrokratian vähentämisen ja yhdistyksen toiminnan edellytysten parantamisen takia, yhdistyksellä tulee olla ennemmin pieni ja toimintakykyinen hallitus kuin suuri, jolla hallitustyö on jäykempää. Tämä huomattiin melkoisen kivuliaasti viime vuoden aikana. Lisäksi tuleva hallitus tulee panostamaan lisää läpinäkyvyyteen yhdistyksen jäsenien suuntaan.

Vuoden 2024 hallituksessa toimivat:

Heikki Mehtänen, pj.
Tapani Linnaluoto
Joonas Rintamäki
Tero Tilus (uusi jäsen)

1. varajäsen Aleksi Elomaa
2. varajäsen Markus Viitanen