FiSRA:n syyskokouksessa suunniteltiin tulevaa ja valittiin uusi hallitus

13.12.2021 klo 19.48 - Ossian Puhakka

Finnish Sim Racing Association ry:n syyskokous pidettiin etänä maanantaina 13. joulukuuta. Kokouksessa esiteltiin toimintasuunnitelma ja talousarvio, sekä valittiin yhdistyksen hallitus kalenterivuodelle 2022.

Hallituksen uudeksi puheenjohtajaksi valittiin Heikki Mehtänen. Muut hallituksen varsinaiset jäsenet ovat Eero Forsblom, Ron Hämäläinen, Eero Järvinen, Tapani Linnaluoto, Olli Pahkala, Ossian Puhakka, Jesse Telkkälä, sekä Markus Viitanen. Varajäseniksi valittiin Henri Ahonen, Aleksi Elomaa, Joni Heikkinen, Ari Härö, sekä Jarno Pekkarinen. Hämäläinen, Ahonen, sekä Pekkarinen ovat ensimmäistä kertaa mukana hallituksemme toiminnassa - FiSRA toivottaa heidät lämpimästi tervetulleeksi!

Vuoden 2022 aikana yhdistyksen päätavoitteena on jatkaa työtä sim racingin aseman edistämiseksi järjestämällä kilpailutoimintaa, osallistumalla resurssien puitteissa erilaisiin tapahtumiin, kasvattamalla lajin näkyvyyttä sekä tekemällä yhteistyötä muiden kansallisten ja kansainvälisten toimijoiden kanssa. FiSRA jatkaa AKK-Motorsport ry:n sekä SEUL ry:n jäsenenä.

Kilpailutoiminnan lippulaiva on jälleen alkuvuodesta iRacing-simulaattorilla ajettava Digital Racing eSM -sarja, jossa kruunataan virtuaalisen autourheilun Suomen mestari. Lisäksi Digital Rallicross SM palaa kuvioihin tulevan vuoden aikana. Lisäksi FiSRA:n kanssa yhteistyössä toimivat FiSU, GTFR, F.A.S.T ja Trellet.net järjestävät vuoden aikana omia online-sarjojaan eri alustoilla.

Yhdistyksen jäsenmaksu pidetään tulevanakin vuonna 20 eurossa. Muistutamme myös mahdollisuudesta liittyä yhdistyksen kannatusjäseneksi tai yhteisöjäseneksi. Yhteisöjäsenyyden hinta on 20 euroa ja kannatusjäsenyyden 250 euroa.